Vyhledávání
      

bér italský (Setaria italica )

 

Trávy > 

Výška rostliny: 
do 1.1 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
zelená, hnědá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
klas
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Bér italský patří do bohatého rodu zahrnujícího 125 druhů rozšířených po celé zeměkouli v tropech, subtropech i v teplých oblastech mírného pásma. Jsou to jednoleté i vytrvalé trsnaté trávy, s plochými a zelenými listy. Kvetou od června do října. Květenství je hustý válcovitý lichoklas.

Bér italský je jediným významným druhem pro zahradnictví. Je to jednoletá trsnatá tráva se zelenými, tuhými a drsnými listy, které jsou na okraji chlupaté, široké 1,5cm a dlouhé až 40cm.

Listové pochvy mají místo jazýčku jemné chloupky. V červenci až září vyrůstají silná, přímá, lysá a hladký stébla vysoká až 110cm, zakončená mohutným válcovitým lichoklasem složeným z mnoha postranních lichoklásků.

Lichoklas je široký až 3cm a dlouhý 30cm, ze stopek klásků vyrůstají krátké a tuhé, rezavě hnědé štětiny, které přesahují klásek. Lichoklasy jsou nejprve zelené, později načervenalé a hnědé, nerozpadávají se. V plné zralosti jsou těžké a obloukovitě převisají.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází pravděpodobně z východní a jižní Asie, ale dnes roste v teplých oblastech po celé Evropě. Společně s prosem patřil k nejstarším pěstovaným obilninám hlavně v Číně a Egyptě. V Čechách se pěstoval už před 400 lety.

Pěstování:
Druh vyžaduje propustnou a výživnou půdu, plné slunce a teplo. V létě je nutná občasná zálivka.

Množení:
Množíme přímým výsevem. Semena vyséváme na stanoviště koncem dubna. Jsou klíčivá i několik let.

Použití:
Rostlina je vhodná do letničkových záhonů jako solitéra. Pěstuje se zejména k řezu květenství, která se používají v čerstvém i sušeném stavu. Protože jsou lichoklasy velké, hodí se spíše do velkých aranžmá.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.