Vyhledávání
      

kukuřice setá (Zea mays )

 

Trávy > 

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Doba květu: 
Srpen
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
vykrajované, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list, plod
Použití: 
v zemědělství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kukuřici známe pouze z kultury. Je to prastará obilnina jihoamerických Indiánů, pěstovaná již před 6000 lety.

Tato jednoletá, mohutná tráva je vysoká až 300cm s plnými a silnými stébly. Zelené listy jsou široké 6 -10cm, dlouhé, kopinaté, na okraji zvlněné.

Rostlina kvete v srpnu, květy jsou jednopohlavné, samčí klásky v latách, samičí tvoří palici obalenou několika listovými pochvami. Plody jsou velké zploštělé obilky různých tvarů a barev, v palici mohou být i vícebarevné.

Kultivary se pěstují zřídka pro zpestření letňáčkových záhonů. Kultivar ´Quadricolor´ má podélně pruhované listy, v barvách zelené, žluté, bílé a růžové. ´Variegata´ má bíle a zeleně pruhované listy. Oba tyto kultivary jsou menšího vzrůstu, vysoké jen 100 -200cm, je dobré je pěstovat ve skleníku.

Více se pěstují kultivary s barevnými a různě tvarovanými semeny v menších ozdobných palicích. ´Yellow Strawberry´ a ´Red Strawberry´ mají krátké palice se špičatými semeny žlutě až temně vínově červenými. Kultivar ´Cutie Blue´ má temně modrá až černá semena. Existují také kultivary se semeny různých barev v palici.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Kukuřice pochází z Mexika, je to nejdůležitější americká plodina, dnes se pěstuje po celém světě. Do Evropy ji dovezli Španělé v 16. století, do střední Evropy se dostala při válečných nájezdech Turků.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje hluboko zpracovanou zahradní půdu, dostatek živin a vláhy, slunce a teplá, nevětrná místa.

Množení:
Množíme výsevem semen přímo na místo nebo předpěstujeme ve skleníku a vysazujeme na stanoviště až v polovině května.

Použití:
V zemědělství je kukuřice velmi významným prošlechtěným druhem, pro zahradnictví mají význam jen pestrolisté kultivary jako solitéry do letňáčkových záhonů, nebo kultivary s barevnými semeny. Pro aranžování jsou vhodné i sušené samčí laty nebo usušené, případně bělené nebo barevné obaly květních palic – šustí, které se také používá k výrobě mašlí nebo figurek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.