Vyhledávání
      

orobinec úzkolistý (Typha angustifolia )

 

Trávy > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 2.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
hnědá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Tupna není příliš bohatý rod, zahrnuje asi 20 vytrvalých druhů. Rostou v mírném i tropickém pásmu , ve sladkých nebo poloslaných vodách po celé zeměkouli. Květenství je tvořeno z jednopohlavných kvítků, uspořádaná do dvou válcovitých palic, v horní části jsou samčí a v dolní samičí kvítky. Listy jsou ploché, mečovité, většinou delší než květní lodyhy.

Z plazivých oddenků orobince úzkolistého vyrůstají lodyhy s listy uspořádanými do dvou řad. Listy jsou široké 1,5 -2cm, velmi dlouhé, trávově zelené, vzpřímené, mírně po délce stočené, na rubu vyduté, vyplněné houbovitými pletivy, nelesklé, přesahující květenství.

Rostlina kvete od června do srpna na silných lodyhách vysokých 150 -200cm. Černohnědá a úzká palice samičích kvítků je dlouhá až 12 -20cm, jako doutník, pak je 3 -5cm dlouhé holé vřeteno a poté teprve palicovitě uspořádané samčí květy, které brzo po odkvětu opadají.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje bahnité okraje vod, snáší výšku hladiny vody do 40cm, ale nesnáší pokles vodní hladiny. Vyžaduje slunce.

Množení:
Množíme dělením oddenků i výsevem semen.

Použití:
Druh je vhodný do mokřadel, na okraje vodních nádrží v přírodních partiích, v malých úpravách musí mít vymezený prostor – nádobu. Květenství se mohou použít do vazeb. Sušená se rozpadávají, proto se doporučuje je postříkat bezbarvým lakem nebo lakem na vlasy.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.