Vyhledávání
      

osinatec třtinovitý (Achnatherum calamagrostis)

 

Trávy > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 80.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, mrazuvzdorná, vápenité půdy, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Osinatec třtinovitý je trsnatá tráva rašící ve druhé polovině dubna. Tvoří řidší, štíhlé trsy jasně zelených, jemných a lehce převislých listů, před metáním jsou vysoké 50 -80cm.

Tento osinatec kvete od konce června do začátku srpna, ale laty vydrží a jsou ozdobené až do zimy. Tenká stébla jsou vysoká až 125cm, ukončuje je jednostranně převislá, huňatá a sevřená květní lata, dlouhá 20 i více cm, zpočátku stříbřitě zelená, později zlatá až zlatě bronzová. Pochvy listů jsou na stéblech vínově červené.

Pokud se rostliny po odkvětu ostříhají, listy obrazí a jsou zelené až do podzimu, někdy remontují v září.

Kultivary se u nás většinou nepěstují nebo jen výjiměčně a rozdíly mezi nimi nejsou výrazné. V některých zahraničních cenících se uváději dva kultivary: ´Allgau´, který tvoří kompaktní trsy a listy má obloukovitě převislé a ´Lemperg´ má hustší, kompaktní růst, na rubu namodralé listy a žlutobílé asi 60cm vysoké květní laty.

Čeleď:
Poaceae - lipnicovité

Původ:
Rostlina je domovem v jižní a jihovýchodní Evropě, v bývalé Jugoslávii, ve střední Evropě se vyskytuje vzácně. Roste většinou na vápencových sutích, skalnatých svazích a římsách.

Pěstování:
Osinatec nemá zvláštní nároky, dobře roste na slunci a v teple. Vyžaduje kamenitou a písčitou, suchou a svěží, vápnitou půdu. V zimě nesnáší velké vlhko. U nás je plně mrazuvzdorný, snáší mráz do -23°C.

Množení:
Množíme dělením i výsevem při teplotě 20°C. Při nižší teplotě klíčí semena pomalu a nepravidelně.

Použití:
Osinatec používáme solitérně nebo v malých skupinkách do trvalkových záhonů s později kvetoucími trvalkami. Hodí se také do přírodních záhonových partíí stepního charakteru s ostatními trvalkami podobných nároků, nebo do popředí kvetoucích keřů. Květní laty je možné použít do sušených aranžmá.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.