Vyhledávání
      

ozdobnice velká (Miscanthus floridulus)

 

Trávy > 

Výška rostliny: 
od 2.5 m do 3.0 m
Doba květu: 
Květen
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, mrazuvzdorná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Známe asi 10 druhů rodu Miscanthus. U nás pěstované druhy pocházejí ze střední Číny, Japonska a Koreje. Pozdě raší – až koncem května. Plně rozvinuté jsou ve druhé polovině roku, některé kultivary jsou krásné i v zimě. Na zimu je dobré trsy lehce svázat, jinak vítr roznese suché listy po okolí. Podzimní řez není vhodný, stébla v zimě zahnívají, rostliny pak může poškodit mráz. Odumřelá stébla stříháme brzy na jaře 15 -20cm nad zemí.

V posledních letech se intenzivně šlechtí a pokusně pěstuje jako energetická rostlina. Tepelná energie vzniká spalováním suchých upravených lisovaných nadzemních částí.

Ozdobnice velká je stébelnatá tráva, nejvyšší u nás pěstovaný druh tohoto rodu. Vysoká olistěná a zdřevnatělá stébla jsou vzpřímená, vysoká 250 -300cm. Raší velmi pozdě, až ve druhé polovině května, je okrasná listem.

Listy jsou tmavě zelené, široké až 3cm, s výraznou střední žilkou, dlouhé 100cm. Špičky převisají k zemi. V našich podmínkách kvete rostlina je zřídka až koncem října a v listopadu, a to jen pokud je slunný a teplý podzim.

Květy zůstávají napolo skryté v listu, nemají estetickou hodnotu. Koncem května spodní listy zasychají a na podzim se celá rostlina zbarví žlutě. Tvoří kratší výběžky, trsy se rozrůstají po okraj a uprostřed odumírají. Pokud roste v omezeném prostoru, odkud se listy nemají možnost rozšiřovat, zůstávají kompaktní. Po čase se musí přesadit a rozdělit. Pevná stébla stojí až do jara, kdy je nutné je ostříhat nízko u země.

Tato rostlina vzdáleně připomíná rákos. Je mrazuvzdorná.

Někdy se nabízí kultivary ´Aksel Olsen´ a ´Marleen´. mezi nimi nejsou velké rozdíly a u nás s nimi nemáme velké zkušenosti.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází ze Severní Číny a Japonska.

Pěstování:
Ozdobnice vyžaduje zahradní hlubokou, hlinitou a výživnou půdu, propustnou, ale ne mokrou, plné slunce.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře v dubnu. Množení je pracné, protože půda je hustě prorostlá oddenky a často je nutné k oddělení trsů použít sekeru.

Použití:
Rostlina se vysazuje jako solitéra nebo v malých a řídkých skupinách v trávníku nebo v trvalkovém záhoně. Při dostatku místa je vhodná i do velkých samostatných skupin 1 -3 kusy na metr čtverečný, nebo v kombinaci s jinými ozdobnicemi a vyššími trávami nebo kvetoucími trvalkami.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.