Zpět na seznam

Polorákosovec japonský

Semiarundinaria fastuosa

Foto: Polorákosovec japonský
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 3 m do 6 m
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, v potravinářství
Popis

Rod Semiarundinaria zahrnuje asi 20 druhů z Japonska a jižní Asie. Pro krátce výběžkaté druhy jsou charakteristická lysá, dutá a oblá, ani na kolénkách nezploštělá stébla.

Stébelné pochvy bez štětinek jsou opadavé, ale často ještě suché na stéblech chvíli visí. Z kolénka roste 3 -8 vzpřímených postranních větviček. Listové pochvy jsou zakončeny tuhými štětinkami. Úzké, kopinaté, stálezelené listy jsou dlouhé až 20cm a mají příčné spojovací žilky.

Polorákosovec japonský dorůstá ve své domovině výšky 300 -600cm, u nás jen poloviční. Růst je sloupovitě vzpřímený, krátce výběžkatý, v našem podnebí silněji odnožují teprve straší rostliny. Z kolének vyrůstá více krátkých postranních větviček( 3 -4).

Tmavá, trávovitě zelená stébla se na podzim zbarvují cihlově až karmínově červeně. Jsou oblá, pouze v horní třetině na straně rozvětvení smáčknutá. Stébelné pochvy bývají zprvu načervenalé a pýřité, brzo zasychají a opadávají.

Koncem dubna raší tmavě zelené listy, dlouhé 10 -15cm a široké 2 -2,5cm, s dost dlouhým řapíkem. Na rubu jsou sivé a měkce chlupaté. Listové pochvy mají dlouhé, husté, světle hnědé štětinky. Ve stáří se trsy rozklesávají. Rostlina roste rychle, ale u nás se pěstuje jen zřídka.

Kultivar ´Viridis´ má stébla zelená, jen na sluneční straně bývají červenavě hnědá. Je choulostivý, raší poměrně pozdě a stébla pak nestačí do zimy vyzrát. Má význam jen pro sběratele.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z jižní Asie, Japonska a Honšú.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje mírné klima vinařských oblastí, chráněná teplá místa. Na půdu není náročný, vyhovuje mu zahradní, výživná, hluboká, vlhká a propustná půda, slunce i polostín. Není zcela mrazuvzdorný, při déletrvajících mrazech nechráněné nadzemní části zmrznou. Na jaře se poškozené části většinou obnoví.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře.

Použití:
Druh je vhodný i do malých zahrad jako solitéra nebo v kombinaci s jinými druhy bambusů, do tematických zahrad nebo do nádob. Mladé výhonky jsou jedlé. Na zimu je nutné rostliny zakrýt listím a chvojím a nadzemní části chránit netkanou textilií.
Nové fotografie rostlin