Vyhledávání
      

proso prutnaté (Panicum virgatum)

 

Trávy > 

Výška rostliny: 
od 80.0 cm do 1.2 m
Doba květu: 
Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá, oranžová
Barva olistění: 
červená, zelená
Tvar květu: 
lata
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Panicum zahrnuje asi 500 jednoletých i víceletých druhů rostoucích v subtropických i tropických oblastech, ale i v teplých oblastech mírného pásma. Po celé zeměkouli.

Proso prutnaté je vytrvalá stébelnatá tráva rašící koncem dubna nebo v polovině května. Vzpřímené husté trsy olistěných stébel jsou vysoké 80 -120cm. Listy jsou širší, měkké, jasně zelené, na podzim hnědočervené . Starší trsy se rozklesávají.

Kvete od poloviny srpna do konce září. Laty jsou velmi řídké a jemné, ale velké, přesahující listy a dorůstající výšky asi 100 -140cm. Na podzim se celý trs zbarvuje žlutohnědě až oranžově.

Kultivar ´Heavy Metal´ má trsy vzpřímené a sevřené, drží tvar po celou dobu vegetace, dorůstají výšky 120cm. Listy jsou nápadně a výrazně šedozelené, stébla olivová. Kvete v srpnu, řídké laty červených klásků jsou vysoké 170cm. Je to velmi cenný kultivar.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z jižní Kanady, USA a Mexika.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje výživnou, ne příliš vlhká, teplo a slunce. Je mrazuvzdorná. V suchu dříve ukončuje vegetaci, žloutnou pak už konce září.

Množení:
Množíme výsevem semen, kultivary dělením trsů na jaře.

Použití:
Druh se vysazuje solitérně nebo ve velkých kompaktních či v malých roztroušených skupinách do travnatých partií, trvalkových záhonů, společně s trvalkami kvetoucími na podzim. Květní laty se používají k řezu i sušení.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.