Vyhledávání
      

pseudosasa japonská (Pseudosasa japonica )

 

Bambusy > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 2.0 m
Barva olistění: 
zelená, šedozelená
Tvary listů: 
pilovité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, nádoby, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rostliny rodu Pseudosasa jsou stálezelené bambusy, hnízdovitě rostoucí nebo tvořící plazivé oddenky. Stébla jsou vzpřímená, oblá a dutá, dřevnatá, vytrvalé stébelné pochvy jsou delší než internodia. Kolénka jsou nevýrazná, neztlustlá, vyrůstá z nich pouze jedna větévka, a to zejména v horní části stébel. Listy jsou na konci větévek.

Známe 6 druhů rostoucích ve východní Asii.

Pseudosasa japonská je jediným u nás pěstovaným druhem. Jeho růst je vzpřímený, hustě keřovitý, s dlouhými plazivými oddenky až 150cm. V chladných polohách roste více trsnatě, výběžky tvoří jen málo. U nás dorůstá do výšky 150 -200cm, v domovině 300 -500cm. Stébla jsou zelená a mají průměr 1 -1,5cm. Zelené stébelné pochvy jsou vytrvalé, přitisklé, zpočátku silně a drsně chlupaté, brzy zasychají a blednou do slámově žluté až světle hnědé barvy.

Listy jsou silné, kopinaté, dlouze špičaté, s jemně pilovitým a drsně štětinatým okrajem, na líci jsou tmavě zelené a lesklé, na rubu sivé, široké asi 4cm a dlouhé 25cm, raší v dubnu, stébla se větví až druhým rokem.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z jižního Japonska a z Korey.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje teplo, humózní, hlubokou a výživnou půdu, vlhkou ale propustnou, nesnáší mokro, snese i silné zastínění. Listy vydrží krátkodobě pokles teplot do -20°C. na zimu je dobré přikrýt kořeny vrstvou listí a chvojí a stébla obalit netkanou textilií. Pokud nadzemní část rostliny namrzne, na jaře znovu obrazí.

Množení:
Množíme dělením trsů, oddenkovými řízky.

Použití:
Rostlinu můžeme pěstovat jen v mírném klimatu vinařských oblastí, jako solitéru v trávníku, na březích vod a potoků s jinými bambusy nebo velkolistými trvalkami, v popředí keřovitých skupin, v tematických zahradách nebo v nádobách. Pro svůj hustý rlst se také využívá jako krycí porost i do silně zastíněných míst.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.