Zpět na seznam

Rákosovec lesklý

Fargesia nitida

Foto: Rákosovec lesklý
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny do 2 m
Barvy listů zelená, šedozelená
Typy listů listnaté, poloopadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Rákosovec lesklý u nás dorůstá výšky až 250cm, tvoří jen krátce plazivé výběžky, roste spíše trsnatě. V prvním roce vyrůstají vzpřímená a bezlistá stébla, která se teprve druhým rokem rozvětvují a olistí. Z kolénka vždy vyrůstá více výhonků. Vrcholky starších stébel se naklánějí do všech stran. Mladá stébla jsou tmavě vínově hnědá a bíle ojíněná, starší olivově zelená. Stébelné pochvy jsou většinou kratší než internodia, vínově červené, proužkované, jemně pýřité, po zaschnutí vydrží na stéble jeden rok i déle.

Listy jsou téměř stálezelené, na líci tmavě zelené, na rubu sivé, široké 1,3cm a dlouhé 8cm. Listové pochvy jsou purpurové. Na podzim část listů žloutne a opadává. V létě ve velkých vedrech nebo v zimě za tuhých mrazů se listy svinují a chrání tak před poškozením. Rostliny mají stoletý rytmus kvetení.

Pěstuje se více kultivarů, které se liší hustotou a výškou trsů nebo velikostí listů.

´Anceps´ je jemný keř s velkými svinutými listy, velmi pěkný. Někdy se uvádí jako samostatný druh.

´Wakehurst´ má listy tmavě zelené, stébelné i listové pochvy vínově hnědé, celkově působí tmavým dojmem.

´Nymphenburg´ má úzké listy na tenkých převislých stéblech, mají jemnou texturu.

´Eisenach´ má husté olistění, stébla se obloukovitě naklánějí.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Rákosovec lesklý pochází ze severní Číny, Himálaje.

Pěstování:
U nás má tento rákos dlouhou pěstitelskou tradici. Vyžaduje vlhkou, hlubokou, humózní zahradní půdu, nesnáší ale trvalé přemokření ani sucho a horko. Vyhovuje mu mírný stín, polostín i slunce a místa chráněná před zimními větry. Na slunných nebo větrných je nutné rostliny v zimě chránit. U nás je mrazuvzdorný, na nevhodném stanovišti nebo při dlouhotrvajících mrazech mu ale mohou namrzat listy, na jaře ale rostliny obrazí, na místě vydrží mnoho let. Stébla se na jaře nestříhají.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře, ale je to velmi obtížné, protože půda je prorostlá oddenky. Lépe je množit oddenkovými řízky s částí víceletých stébel, stébla asi o polovinu zkrátíme.

Použití:
Rostlina je vhodná do malých i velkých zahradních úprav, do tematických zahrad, jako solitéra do trávníku nebo do trvalkových záhonů, na břehy vodních toků, jezírek, do okrajů porostů vysokých dřevin i do lesních partií v parcích nebo zahradách, na živé ploty a stěny nebo do nádob. Při dostatku místy je možné vysazovat i samostatné bambusové lesíky, kombinovat s dřevinami a trvalkami podobných nároků.
Nové fotografie rostlin