Vyhledávání
      

sasa dlanitá (Sasa palmata)

 

Bambusy > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Barva olistění: 
zelená, šedozelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Sasa dlanitá je výběžkatý, bujně rostoucí druh bambusu, který u nás dorůstá výšky 150 -200cm. Stébla jsou štíhlá, stálezelená, bíle ojíněná, ve spodní části jsou bez listů. Stébelné pochvy velmi brzy usychají, ale neopadávají.

Tmavě zelené listy vyrůstají až na konci stébel a jsou ploše rozložené do dvou řad. Listové pochvy jsou zelené, lesklé a hladké, rovně zakončené, jen s nevýrazným blanitým jazýčkem. Listy jsou široké 7cm a dlouhé 23cm, tmavě zelené, lesklé a kožovité, na rubu sivé, se zřetelně vystouplými žilkami. Je to teplomilný druh, u nás se téměř nepěstuje.

V Evropě se pěstuje kultivar ´Nebulosa´, který dorůstá výšky až 200cm, na starších stébelných pochvách má malé okrouhlé hnědé skvrny. Listy jsou široké až 30cm, často poškozované větrem. Vyrůstají na koncích stébel a jsou sestaveny do vějíře jako listy palem. Vyžaduje místa chráněná před větrem, vlhká a teplá, ne příliš slunná.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Japonska a Korey.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje mírné klima vinařských oblastí, stanoviště chráněné před větrem, výživnou a humózní půdu, dostatek vláhy, slunce i stín.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře.

Použití:
Tento druh je jeden z nejhezčích, vhodný do partií listových kontrastů, na volné břehy vod i pod stromy. V menších zahradách je nutné zamezit rozrůstání oddenků. Při teplotách – 16°C se poškozují listy, ale dobře snáší zpětný řez. V zimě je vhodné zakrýt kořeny i nadzemní část. mladé výhony jsou jedlé a chutné.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.