Vyhledávání
      

sasa kurilská (Sasa kurilensis )

 

Bambusy > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 2.0 m
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Známe asi 30 -70 druhů rodu Sasa rozšířených ve východní Asii, hlavně v Japonsku a Koreji. Rostou nejseverněji ze všech bambusů, na Kurilských ostrovech a Sachalinu. Jsou to nízké až středně vysoké rostliny, dorůstající výšky 30 až 200cm s dlouze, až 200cm, plazivými a bohatě větvenými podzemními oddenky. Ze ztlustlých kolének vyrůstá jedna postranní větvička. Dutá stébla jsou tenká, válcovitá, oblá, ani nad kolínky nezploštělá. Hladké stébelné pochvy neopadávají, jsou kratší než internodia, někdy zpočátku s odstávajícími štětinami. Listy jsou stálezelené, lysé, nahlučené na konci větévek, listové pochvy jsou zakončeny drsnými štětinami. V domovině se používají ke zpevnění svahů a k výrobě drobných pletařských výrobků. Jsou zdomácnělé v mnohých parcích Anglie, Irska, Ruska.

Sasa kurilská je výběžkatý druh s krátkými oddenky, tvoří husté trsy vysoké 50 až 200cm. Tenká zelená a lysá stébla jsou pod kolénky bíle ojíněná, v horních částech bohatě olistěná. Výhony končí asi ve stejné výšce. Lysé stébelné pochvy dosahují více než do poloviny internodia, brzy zasychají, ale neopadávají.

Listy jsou dekorativní, stálezelené, široké 4,5 -5cm a dlouhé 18 -25cm, na líci tmavě zelené a lesklé, na rubu sivé, s drsně pilovitým okrajem, velmi pevné a kožovité, se zřetelnou nervaturou, výrazně mrazuvzdorné. Listové pochvy jsou na slunečné straně až vínově červeně zbarvené a rovně zakončené. Rostlina dobře snáší řez.

V Evropě se pěstuje více klonů ze semenáčů různého původu, které se liší hlavně odolností vůči mrazu.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Japonska, Korey, Sachalinu. Roste v horských lesích bohatých na sníh, v křovinách a na lesních pasekách na kurilských ostrovech.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje výživnou půdu, kyprou a humózní, dostatek vláhy, polostín až stín. Vyhovuje jí vyšší sněhová pokrývka, je mrazuvzdorná, při poškození nadzemních částí dobře obráží z oddenků.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře na počátku rašení.

Použití:
U nás se rostlina pěstuje jen málo. Je vhodná do vlhčích pohostinných partií s trvalkami stejných nároků, s ostatními bambusy do tematických japonských nebo stálezelených zahrad.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.