Vyhledávání
      

smělek sivý (Koeleria glauca)

 

Trávy > 

Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva olistění: 
žlutozelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kyselé půdy, písčité půdy, kamenité půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Známe asi 60 druhů rodu Koeleria rostoucích v mírném pásmu severní polokoule. Rod je pojmenován po botanikovi, který se zabýval studiem trav, G.L.Koelerovi. jsou to vytrvalé okrasné trávy s tenkými sivými listy, klásky jsou složeny v hustých sevřených latovitých květenstvích.

Smělek sivý vytváří husté trsy čárkovitých, tuhých a drsných nápadně šedozelených listů vysokých 20 -25cm, které na podzim získávají žlutozelené zbarvení. Vzpřímená stébla jsou na bázi až cibulkovitě ztlustlá. Rostlina kvete od června do srpna, husté květní laty jsou velké 50 -70cm. Je hezká jen do doby, než začne kvést.

V posledních letech jsou další druhy tohoto rodu využívány a šlechtěny jako součást trávníkových směsí pro neúrodné, chudé a suché půdy.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Výskyt:
Druh je původní na okrajích suchých borových lesů, na pastvinách i pobřežních dunách ve střední a východní Evropě až po Sibiř.

Pěstování:
Smělek vyžaduje spíše kyselé půdy, ale snáší i vápno, chudém písčité až kamenité, suché až svěží,ale teplé, výhřevné, plné slunce. V humózních a výživných půdách je tento druh nevzhledný a krátkověký. Snáší i polostín. V tuhých zimách vymrzá.

Množení:
Množí se dělením trsů nebo výsevem semen, v teple dobře klíčí.

Použití:
Druh vysazujeme v teplých polohách ve skupinkách, do suchých stepních partií nebo do větších přírodních porostů. Do rodinných zahrad není vhodný, protože se přesévá. Kombinuje se spolu s vřesem a vřesovcem.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.