Vyhledávání
      

tresť (Arundo donax)

 

Trávy > 

Výška rostliny: 
do 4.0 m
Doba květu: 
Září, Říjen, Listopad, Prosinec
Barva květu: 
červená, Stříbrná
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tresť je společně s rákosem nejmohutnější, zástupcem evropských trav. Raší velmi pozdě. Mohutné trsy, v domovině dorůstají výšky až 400cm. Rozrůstají se pomocí silných, ne příliš dlouhých podzemních oddenků. Silná a olistěná stébla jsou vzpřímená, s listy šedozelenými, lysými, na okraji drsnými, širokými 5 -6cm a dlouhými 70cm.

Jednoletá stébla jsou zakončena mohutnou květní latou, zprvu světle vínově červenou, později šedostříbrnou. Kvete v září až v prosinci.

Stébla dřevnatějí a druhým rokem obrážejí. Dvouletá stébla se větví podobně jako bambusy. Listy na těchto stéblech jsou ,mnohem menší. U nás pěstované rostliny nekvetou a stébla nepřezimují.

Pěstuje se kultivar ´Versicolor´, který má bíle panašované listy, je nižší a choulostivější než druh.

Čeleď:
Poaceae -lipnicovité

Původ:
Domovem této trávy je jižní Evropa, Pádská nížina a oblast kolem Středozemního moře až na Kanárské ostrovy a teplé oblasti Severní Ameriky. Roste na vlhčích místech nebo na okrajích vod. Na ostrově Elba roste spolu s opunciemi a agáve v horách, i na mořském pobřeží.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje teplo a vlhko, propustnou výživnou, humózní, hlinitou půdu, slunce nebo mírný polostín. U nás se dá venku pěstovat jen v teplých vinařských oblastech.

Nadzemní část na podzim ostříháme a kořeny přikryjeme vrstvou listí a chvojím. Lépe přezimuje v nádobě v bezmrazé místnosti.

Množení:
Množíme výhradně oddenky, ve skleníku konce zimy nebo na začátku jara.

Použití:
U nás tato tráva pěstuje jen zřídka jako solitéra v teplých oblastech, ale i tam se musí na zimu chránit před mrazem. Častěji se pěstuje v nádobách jako rostlina vhodná na terasy nebo větší balkóny.Rostliny v nádobě přezimují v bezmrazé místnosti, s minimální teplotou od 4°C. Na jaře ostříháme nadzemní část nad povrchem půdy.

Kultivar ´Versicolor´ je u nás vhodný pouze pro pěstování v nádobách, s přezimováním v bezmrazé místnosti nebo ve skleníku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.