Vyhledávání
      

zblochan vodní (Glyceria maxima)

 

Trávy > 

Výška rostliny: 
od 80.0 cm do 1.2 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
hnědá
Barva olistění: 
zelená, žlutozelená
Tvar květu: 
lata
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Známe 16 druhů rodu Glyceria. Rostou v mělkých vodách, močálech nebo mokrých loukách téměř po celé Evropě, v mírném pásmu Asie a Severní Ameriky. Rostou i na jižní polokouli v Jižní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Zblochan vodní je výběžkatá, silně odnožující tráva, vysoká 80 -120cm. Výška závisí na vlhkosti stanoviště. Raší v polovině dubna. Při rašení jsou listy výrazně načervenalé, později podélně zeleně a žlutobíle panašované, tupě zakončené a drsné, do délky pomalu narůstající. Kvete koncem července a v srpnu.

Květní laty jsou hnědavé, bohaté, široce rozložené, na silných a vzpřímených, až 180cm vysokých stéblech. Pokud je stanoviště dost vlhké, jsou listy pěkné až do října.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Výskyt:
Základní druh je u nás domácí, je rozšířený v mírném pásmu Evropy, Asie i Ameriky. Roste na bahnitých březích pomalu tekoucích nebo stojatých vod bohatých na živiny. Pro zahradnictví má význam pouze popisovaný pestrolistý kultivar, který se v přírodě nevyskytuje.

Pěstování:
Zblochan vyžaduje vlhkou až bažinatou půdu, břehy stojatých vod, i mělkou půdu bohatou na živiny, nejlépe na slunci, ale snese i polostín. Pokud nestojí ve vodě, jsou rostliny nižší a bohatě neodnožují. Na suchých stanovištích zasychají listy a rostliny jsou nevzhledné. Zblochan je mrazuvzdorný.

Množení:
Množí se dělením nebo oddenky na jaře.

Použití:
Rostlina je vhodná do pobřežních partií rybníčků, na vlhké břehy s rostlinami podobných nároků, je možné ji pěstovat v nádobách. Používá se zpevnění břehů vodních nádrží a toků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.